تغییر اندازه فونت:

اخبار

50 شرکتی که بر جهان حکومت می کنند
صفحه اصلی بازنشر 50 شرکتی که بر جهان حکومت می کنند 50 شرکتی که بر جهان حکومت می کنند

بر اساس یک گزارش 50 شرکت فعال در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات با سود سرشار 207 تریلیون دلار در سال ( 207 هزار میلیارد دلار) امپراطوری پهناور خود در جهان را گسترده اند.
به گزارش جماران، به نقل از ایرنا شرکت تحقیقاتی بوز و کامپنی booz & company نتیجه مطالعات خود در مورد برترین های عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در 18 صفحه منتشر کرد که نشان می دهد تا پایان سال گذشته میلادی 50 شرکت و در راس آن آی بی ام قدرت نرم افزاری و سخت افزاری فناوری جهان و ثروت کلان حاصل از آن را در دست دارند.

بوز اند کمپانی شرکتی بین المللی است که سالانه به بررسی استراتژی های نوآوری در شرکت هایی می پردازد که بیشترین سرمایه گذاری را روی بخش تحقیقات و توسعه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام می دهند.

براساس این گزارش شرکت آی بی ام در صدر فهرست این 50 شرکت قرار داشت درحالی که رتبه جهانی سال ماقبل آن(2012) سوم بود. این شرکت آمریکایی در 170 کشور جهان با حدود 434 هزار وابسته شغلی ( به طور مستقیم) در سال2013 بالغ بر 16.6 میلیارد دلار سود خالص کسب کرد.

برخی از شرکت های برتر فهرست بوز و جایگاه آنها تا پایان سال گذشته میلادی به شرح ذیل است:

پس از آی بی ام رتبه بندی 19 شرکت دیگر دراین عرصه به ترتیب به شرکت های اوراکل، مایکروسافت، ساپ،سیسکو سیستم،اپل،هولت، پکارد، گوگل، اکسنچر، سامسونگ، تی سی اس، اینفوسیس، آمازون، ادوب، آتوس، اریکسون، فوجیتسو، اچ سی ال،کاگنیزنت و دل ، تعلق گرفت.

نکته حایز اهمیت این است که مایکروسافت رتبه برتر سال 2012 در سال 2013 با دوپله سقوط جایگاه سوم را کسب کرده است.

انتخاب و رتبه بندی این شرکت ها براساس شاخص هایی مانند عملکرد مالی، قدرت نمونه کارها، اثر گذاری در بازار، نوآوری و نام تجاری ( برندینگ) انجام شد.

دراین بررسی از شرکت مایکروسافت به عنوان یک شرکت جهانی فعال در عرصه زیرساخت های شبکه و پلت فرم نام برده شد، اما درعین حال آینده این شرکت وابسته به نوآوری و ایجاد خلاقیت برای قدرت یابی بیشتر،معرفی شده است.

بوز و کمپانی مهمترین قدرت و عامل پیشرفت این شرکت ها، به ویژه 20 شرکت برتر را ˈ نو آوری و ریسک پذیریˈ اعلام کرده است.ویژگی هایی که سبب شده تا آنها بازارهای اصلی جهان در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در اختیار خود گیرند.

نگاهی به میزان درآمد صاحبان شرکت های فناوری نیز دلیلی دیگر بر گردش مالی بسیار کلان در این شرکت هاست.

طبق گزارش سال 2014 مجله فوربس، بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت با ثروتی بالغ بر ۷۶ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد جهان است. بیل گیتس پس از یک دوره چهار ساله بار دیگر رتبه اول ثروتمندترین مرد جهان را به خود اختصاص داد .گیتس 58 ساله نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در رتبه نخست فهرست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفت.

دراین فهرست همچنین لری الیسون، بنیانگذار شرکت اوراکل نیز با ثروتی بالغ بر ۴۸ میلیارد دلار در جایگاه پنجمین ثروتمند جهان است. دراین رده بندی لری پیج بنیانگذار شرکت گوگل با ثروت ۳۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری در جایگاه هفدهم و جف بزوس مدیر آمازون نیز با دارایی ۳۲ میلیارد دلاری در رده هجدهم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفتند.

برخی دیگر از ثروتمندان حوزه فناوری جهان در این فهرست شامل ، سرگئی برین بنیانگذار گوگل با ثروت ۳۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک با ثروت ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، استیو بالمر مدیرعامل سابق مایکروسافت با ثروت ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و مایکل دل مدیر عامل شرکت دل با ثروت ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار هستند.
۲۹ تیر ۱۳۹۳ ۰۸:۲۷
تعداد کلیک: ۷۸۵

اظهر نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت تجارت الکترونیک کلهر می باشد.